Strona głowna  /  O przedszkolu

Historia placówki

Przedszkole powstało w 1984 roku jako 5-oddziałowe przedszkole publiczne. Przez kilkanaście lat pracowałyśmy w oparciu o tradycyjne metody wychowania i kształcenia.

W okresie przemian w polskiej oświacie pojawiły się ciekawe i alternatywne metody i formy kształcenia dzieci. Kadra pedagogiczna naszego przedszkola już od dawna poszukiwała różnych koncepcji pedagogicznych, które byłyby możliwe do wdrożenia  w naszej placówce.

Bliższe poznanie  założeń systemu pedagogicznego Marii Montessori spowodowało, że  rada pedagogiczna podjęła decyzję o utworzeniu jednego oddziału pracu-jącego według zasad tej pedagogiki. Decyzja poparta była aprobatą rodziców i środowiska. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez władze naszego miasta, które przeznaczyły środki na wyposażenie jednego oddziału w oryginalne pomoce montessoriańskie.

Od 1 września 1997 roku jedna grupa rozpoczęła pracę w oparciu o założenia systemu pedagogicznego Marii Montessori. Ponadto w pozostałych grupach wprowadzono elementy tej pedagogiki. W przedszkolu opracowany został program innowacyjny „Wprowadzenie elementów pedagogiki Marii Montessori do praktyki przedszkolnej”, zatwierdzony przez Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

Dzięki zabiegom rady pedagogicznej od 1 września 2006 roku udało się pozyskać środki na utworzenie drugiej grupy Montessori.

Praca w oparciu o ten system daje nam satysfakcję, spełnia oczekiwania rodziców i środowiska, wpływa korzystnie na całościowy rozwój dzieci, budzi zainteresowania rodziców którzy chętnie posyłają dzieci do tych grup i do naszego przedszkola.

Wszelkie działania rady pedagogicznej i całego personelu przedszkola przez szereg lat dowodzą i świadczą że jest to właściwy kierunek pracy z dziećmi. Metoda ta daje dzieciom szanse optymalnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, fizycznego i społecznego, w naturalnym – zróżnicowanym wiekowo środowisku.

Organizacja

Nasze przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 – 16.00 przez cały rok  z wyjątkiem przerwy wakacyjnej (wymiennie w lipcu lub sierpniu). W przedszkolu funkcjonuje 6 grup mieszanych, do których uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat:

1. GRUPA NIEBIESKA:

2. pełnienie roli dyżurnych
    3. mycie zębów
  • 9.00 – 11.15
    1. zajęcia programowe ogólnorozwojowe z zakresu:
    2. pedagogiki montessori • wychowania umysłowego • plastyki • kształcenie języka i mowy • rozwijanie kompetencji matematycznych • rozwijanie sprawności ruchowej
    3. gry dydaktyczne
    4. zajęcia dodatkowe według harmonogramu
  • 11.15 – 12.30
    1. przygotowanie do obiadu. Obiad.
  • 12. 30 – 13.30

mgr Monika Skromak – Sitkowska

mgr Agnieszka Wołoszyn

mgr Henryka Zielińska - Brudniak